Chlamydia. Powikłania po zarażeniu bakterią

Chlamydia trachomatis. Jakie są powikłania? 

Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, której cechą charakterystyczną jest umiejętność do przetrwania w komórkach gospodarza w fazie utajonej nawet przez wiele lat. W istocie- tylko niewielki odsetek zakażeń chlamydią ma charakter objawowy, większość przebiega bez jakichkolwiek manifestacji klinicznych, co czyni z chlamydiozy bardzo groźną chorobę. Objawy w postaci bólu podbrzusza, obecności atypowej wydzieliny z cewki moczowej czy pieczenia podczas oddawania moczu towarzyszą niewielkiemu odsetkowi chorych. Przejście zakażenia w stan przewlekły prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Chlamydia a zdrowie kobiet

Bardzo często chlamydia jest posądzana o powodowanie poronień, ciąży pozamacicznej, przedwczesnego porodu. Prowadzi również do licznych komplikacji ginekologicznych, obejmujących zapalenie szyjki macicy, zapalenie jajników i jajowodów, a nawet niepłodność. Inną uciążliwą przypadłością jest zespół cewkowy- częstomocz, śluzowo- ropna wydzielina z cewki moczowej oraz zaczerwienienie i obrzęk cewki. Nadżerki będące konsekwencją  przewlekłego stanu zapalnego mogą stanowić podstawę do rozwoju raka szyjki macicy- najbardziej śmiertelnego nowotworu u kobiet. Poród przez matkę zarażoną chlamydią to realne zagrożenie dla noworodka w postaci zapalenia płuc, spojówek oraz układu moczowo- płciowego.

Chlamydia u mężczyzn

Zakażenie chlamydią u mężczyzn może być powikłane zapaleniem jąder czy najądrzy, a w efekcie- ich niedrożnością prowadzącą do niepłodności. Chlamydia trachomatis powoduje również zapalenie odbytu, odczynowe zapalenie stawów czy wtrętowe zapalenie spojówek. Zapalenie gruczołu krokowego natomiast może prowadzić do dysfunkcji seksualnych.

Czy osoby przechodzące bezobjawowe zakażenia narażone są bezpowrotnie na wystąpienie poważnych powikłań zdrowotnych? Nic bardziej mylnego. Osoby z grupy ryzyka- młodzi ludzie aktywni seksualnie, nie używający prezerwatyw, a także kobiety w ciąży czy planujące ciążę, powinny zdecydować się na wykonanie przesiewowego testu na chlamydię.

Test na chlamydię, dostępny od ręki w aptece czy sklepie internetowym, wymaga jedynie pobrania wymazu z szyjki macicy czy cewki przez lekarza. Wymazówka jest następnie przesyłana do laboratorium, gdzie- jeśli patogenem jest chlamydia test jednoznacznie wykaże jej obecność. Inne metody detekcji to skomplikowane i czasochłonne hodowle na zarodkach kurzych oraz niespecyficzne testy serologiczne. Przyszłość diagnostyki zakażeń patogenami chorobotwórczymi bez wątpienia należy do testów genetycznych- i taki jest właśnie wspomniany test na chlamydię, oparty na reakcji PCR, czyli detekcji DNA chlamydii.

banner_210px_chlamydioza (1)

Prowadzisz bogate życie seksualne, cierpisz na obniżoną odporność, jesteś w ciąży lub po prostu dbasz o zdrowie i wykonujesz dostępne badanie przesiewowe w ramach profilaktyki? Zauważyłaś/ zauważyłeś niepokojące objawy ze strony układu moczowo- płciowego? Masz problemy z zajściem w ciążę? Podejrzewasz partnera o zdradę i obawiasz się zarażenia chorobą weneryczną? Każdy powód jest dobry, by wykonać test na chlamydię.

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3