wyrównany koloryt

Łupież pstry – leki i substancje w walce z infekcją!

Łupież pstry – leki stosowane w tej chorobie nie zawsze okazują się skuteczne. Problemem w terapii tej choroby jest przede wszystkim wysoka nawrotowość oraz fakt, iż terapia wymaga bardzo często wielomiesięcznych starań w celu osiągnięcia optymalnych efektów. Zmiany skórne charakterystyczne dla łupieżu pstrego wycofywać się mogą bardzo długo – często ta powolna dynamika wycofywania się zmian sprawia, że leki na łupież pstry są za wcześnie odstawiane, niż powinno mieć to realnie miejsce. Jakie preparaty są dostępne na łupież pstry i jakie metody terapeutyczne możemy zastosować, aby uporać się z tym problemem?

Leki na łupież pstry – dlaczego nie zawsze działają?

emulsja na obojczykuLeki na łupież pstry należą do różnych grup preparatów – ciężko jest dokładnie porównywać ich efekty i skuteczność w szerokiej grupie pacjentów. Stosowane w leczeniu chorób skóry preparaty nie zawsze mogą zadziałać od razu. W chorobach grzybiczych, jak łupież pstry leki muszą być stosowane przez minimalny okres kilku tygodni. Za łupież pstry odpowiada drożdżak – Malassezia globosa. Stanowi on naturalną florę naszej skóry, stąd jego usunięcie nie jest całkowicie możliwe. Infekcję wywołują dopiero określone stany, które czynią naszą skórę bardziej podatną na zakażenie się drożdżakiem.

Wśród tych stanów należy wyróżnić:

  • Osłabienie miejscowej odporności,
  • Występowanie schorzeń alergicznych skóry,
  • Stosowanie nieodpowiedniej odzieży/bielizny,
  • Cukrzycę.

Pityver kosmetyki na grzybicę skóry łupież pstrySą to tylko niektóre ze stanów, które sprawiają, że w tej specyficznej dermatozie jaką jest łupież pstry leki nie zawsze działają. Czasami pomimo usunięcia lokalnej infekcji, wciąż na skórze występują przebarwienia związane z obecnością produkowanego przez grzyba kwasu azelainowego. Jest to spowodowane dysfunkcją tyrozynazy i zaburzeniami produkcji melaniny. Mamy więc tutaj specyficzny problem – z jednej strony nie mamy infekcji, jednakowoż defekt kosmetyczny dalej występuje.

Leki na łupież pstry – czy możemy zastosować też preparaty bez recepty?

Leki na łupież pstry przepisywane przez dermatologów to najczęściej maści i kremy zawierające leki przeciwgrzybicze. Wśród tych preparatów wyróżnia się między innymi:

  • Azole: klotrimazol, ketokonazol, itrakonazol,
  • Terbinafinę,
  • Pirosiarczan cynku,
  • Nadtlenek wodoru,
  • Kwas salicylowy.

Najczęściej, w przypadku leczenia systemowego stosowane są na łupież pstry leki doustne. Do najpowszechniej wybieranych preparatów zalicza się flukonazol, itrakonazol lub ketokonazol.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż zwalczające łupież pstry leki na receptę są dość toksyczne (szczególnie dla wątroby przyp.aut), warto rozważyć dermokosmetyki na łupież pstry i leki bez recepty. Warto, aby preparaty bez recepty:

  • Pielęgnowały cerę,
  • Regulowały wydzielanie sebum,
  • Łagodziły i regenerowały skórę,
  • Unieszkodliwiały drożdżaki.

Szczególnie dobrą prasę mają leki na łupież pstry bez recepty zawierające duże ilości cynku, selenu, miedzi, ekstraktu z chmielu oraz innych składników mineralnych i witamin. Warto, aby też wybrany przez nas preparat bez recepty charakteryzował się brakiem parabenów, SLS’ów, które mogłyby drażnić skórę i nasilać objawy zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =