Stewia – uprawa

Tam, gdzie stewia rośnie naturalnie (Paragwaj, Brazylia, Argentyna) zauważa się, że hodowla może odbywać się na przestrzeni wielu lat. W klimacie nienaturalnym (nie subtropikalnym), czyli umiarkowanym, w jakim żyjemy na przykład w Polsce, najczęściej stewia staje się jednoroczną rośliną hodowlaną.

Wysiew

Najlepiej wysiewać stewię w marcu. Jeśli jesteśmy w posiadaniu młodych roślinek, posadźmy je nie później aniżeli na przełomie kwietnia i maja. Stewia najlepiej rośnie w temperaturze około 22 stopni Celsjusza, w warunkach nasłonecznionych i wilgotnych. Trzeba pamiętać, by nie sadzić jej jeśli temperatura powietrza jest niższa niż 10 stopni Celsjusza.
Samo sianie powinno odbywać się na powierzchni gleby – w bezpośrednim kontakcie ze słońcem, stewia będzie szybciej kiełkować (zacznie po około 50 dniach od zasiewu).
Najsłodsze liście stewia będzie miała na przełomie września i października, to wtedy zaleca się zbieranie plonów.

Gleba

Stewia lubi, gdy gleba jest przepuszczalna i niezbyt zasolona, dlatego odpowiednią będzie ta piaskowa bądź iglasta. Gleba nie powinna przekraczać odczynu 7,5 pH.
Konieczne jest nawożenie nawozem niskoazotowym – kiedy roślina wzrasta, nawet raz w miesiącu. Nie należy stewii podlewać zbyt często, roślina lubi wilgotność jednak naturalnie nie rośnie na terenach zalewowych.

Zbiory

Liście należy ścinać zaraz przed kwitnięciem rośliny bądź od razu, kiedy tylko hodowca zauważy pierwsze kwiaty. Można ściąć całą roślinę od razu bądź zerwać tylko liście. Jeśli zerwiemy ich połowę a na zimę przeniesiemy stewię do ciepłego pomieszczenia, będziemy się raczyć słodkością świeżych liści jeszcze przez długi czas. Zbiory zaleca się ususzyć – zachowają swoje właściwości na długie lata.

Stewia nie jest rośliną bardzo wymagającą. Zaleca się jednak sadzenie młodych roślin aniżeli nasion. Same nasiona mogą skąpo kiełkować i w efekcie możemy nie cieszyć się taką ilością rozsiewu rośliny, jakiej byśmy pożądali.

W zaciszu domowym, temperaturze pokojowej możemy hodować stewię przez cały rok.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/40994455@N06/9055448170

6 przemyśleń nt. „Stewia – uprawa”

  1. Chętnie uprawiałbym stewię, bo czuję, że niedługo to będzie polski hit. Ciekawe czy unia przeznacza na uprawy jakieś dotacje.

    1. jesli mozna to ja chętnie zasadzę, tylko ciekawe czy się przyjmie. Gonia nasionka powinnas znaleźć w sklepie ogrodniczym albo zielarskim. Ja puder ze stewii kupuję w zielarskim więc i nasionka powinni mieć.

      1. przyjmie ci się na pewno – ja hoduje od kilku sezonów i zawsze pięknie wyrasta – do domowego użytku jest wystarczająca

        1. Czyli kiedy trzeba ją zasadzić i ile mniej więcej rośnie. Przykładowo czy mogę teraz to zrobić? Wyrośnie jeszcze w lato, żebym mogła napić sie drinka z liściem stewii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 4