Szczepionka na grypę żołądkową

Zaczynasz się bardzo źle czuć. Dokuczają ci nudności, dreszcze. Szybko pojawia się też gorączka, nieraz bardzo wysoka, powyżej 39 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi osłabienie, nieraz na tyle duże, że może być problem z dotarciem do toalety. To może być zwykła grypa, ale jeśli do tego dochodzą problemy żołądkowe i wodnista biegunka, to jest prawie pewne, że to objawy grypy żołądkowej. Są one zwykle bardzo nasilone, a samopoczucie jest fatalne i nie ustępuje przez co najmniej dwa dni. Trzeba się jednak nastawić, że taki stan może się utrzymywać nawet do dziewięciu dni.

Przyczyny grypy żołądkowej

Jakie są przyczyny grypy żołądkowej? Tę przykrą chorobę, zwaną też grypą jelitową, wywołują wirusy. Zakażają one nasz układ pokarmowy, dając wszystkie opisane wcześniej nieprzyjemne objawy.Wirusy, które są odpowiedzialne za grypę jelitową, to zwykle rotawirusy. Zdarza się też, że są to nonawirusy czy adenowirusy. Wnikają one do organizmu najczęściej drogą pokarmową lub kropelkową. Są o tyle niebezpieczne, że chory zaczyna wydalać wirusy jeszcze zanim wystąpią objawy choroby.

Wystarczy dotknąć skażone przez chorego przedmioty, a potem takimi rękoma zjeść np. jabłko i już jesteśmy zakażeni. Szczególnie niebezpieczne są potrawy, które nie potrzebują obróbki cieplnej, np. różne sałaty czy owoce. Można się też zarazić wodą, w której znajdują się rotawirusy. Pocieszające jest to, że po przebyciu grypy jelitowej, nie jest się stałym nosicielem. Choroba jest najgroźniejsza dla małych dzieci i niemowląt, które zwykle przechodzą ją bardzo ciężko i często niezbędny jest pobyt w szpitalu.

Szczepionka na grypę żołądkową

Grypie żołądkowej można zapobiegać. Zachowanie czystości przy przygotowaniu posiłków, dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami to podstawa. Ale to jednak nie daje pewności, że się nie zarazimy, bo wirus jest pod tym względem wyjątkowo zjadliwy. Najpewniejszą formą zabezpieczenia przed rotawirusami są szczepienia ochronne. Niestety, doustne szczepionki są płatne, ale warto z nich skorzystać. Szczególnie wskazane są dla małych dzieci, bo u nich grypa żołądkowa jest najgroźniejsza.

Leczenie grypy żołądkowej

Jak leczyć grypę żołądkową? Nie ma lekarstwa na tę chorobę. Leczenie polega przede wszystkim na ciągłym nawadnianiu chorego. Musi on przyjmować płyny prawie cały czas, bo organizm wydala je błyskawicznie i może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia. Dlatego małe dzieci najczęściej są kierowane do szpitala, gdzie dostają kroplówki z elektrolitami. Dzięki temu ich życiu nie będzie zagrażało odwodnienie, które jest bardzo groźne dla niemowlaków. Z reguły do szpitala trafiają też osoby z osłabioną odpornością. Ich organizm o wiele gorzej zwalcza wirusy i dożylne podanie elektrolitów pomaga przetrzymać najtrudniejsze momenty choroby.

Dzieci i osoby dorosłe, które nie wymagają hospitalizacji, powinny przyjmować bardzo dużo płynów. Można oczywiście pić gorzką herbatę czy miętę, ale znacznie lepsze są specjalne eletrolity, które można kupić w aptece. Rozpuszcza się je w wodzie i pije często, ale w niewielkich ilościach. Doskonale uzupełniają utracone przez biegunkę i wymioty sole mineralne. Do tego dochodzi dieta. Początkowo nie jemy nic. Po dwóch dniach można próbować podawać kleiki z kasz i gotowane suche ziemniaki. Gdy objawy choroby się zmniejszają, możemy rozszerzać dietę o gotowane warzywa, zupy jarzynowe czy jogurt. Ważne jest, aby posiłki jeść w niewielkich porcjach, za to dość często. Niektórzy chętnie jedzą też sucharki bez cukru. Oprócz diety, niezbędne jest też zachowanie bezwzględnej czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3